Pierwsi w Polsce Absolwenci Matury Finansowej

Matura Finansowa, KrakówPomyśl, jak dzisiaj wyglądałoby Twoje dorosłe życie, gdybyś w wieku 17 – 19 lat posiadał wiedzę oraz praktyczne umiejętności rozwiązywania zagadnień finansowych, planowania finansów osobistych, wiedział jak unikać pułapek finansowych oraz potrafił generować, a następnie efektywnie pomnażać pieniądze?

Wiemy jak ważne jest przygotowanie młodych ludzi do poruszania się w świecie finansów. W szkole na lekcjach matematyki rozwiązujemy zadania o pociągach pędzących w przeciwnych kierunkach, chociaż 99% z nas nigdy nie będzie kolejarzami. Obliczamy czas napełnienia zbiornika wody rurą o określonym przekroju, podczas gdy inną rurą woda wypływa. A przecież mało kto z nas będzie hydraulikiem. Zauważmy, że ten drugi przykład mógłby doskonale obrazować działanie mechanizmu inflacji… Jedno jest pewne: pieniędzmi posługujemy się wszyscy, ale żadna szkoła średnia nie naucza obliczania efektu pieniądza składanego, nikt nas nie uczy racjonalnego inwestowania, czy też posługiwania się kartą kredytową.

Kiedy nadchodzi czas matur

Jest to też czas prezentów maturalnych. Najbliższa rodzina zadłuża się na najbliższe lata kupując w kredycie skutery, motocykle, komputery i inny ważny z dla prestiżu młodego człowieka sprzęt, który krótko ciesząc nienasyconą chęć posiadania coraz to nowszych rzeczy, szybko zamieni się w bezużyteczny szmelc. 

Doszliśmy do wniosku, że zdecydowanie bardziej praktycznym prezentem z okazji zdania matury, byłoby zainwestowanie w umiejętności finansowe, które będą dawać wymierne korzyści przez całe dorosłe życie. 

To właśnie z powyższych powodów przygotowaliśmy szkolenie pod nazwą Matura Finansowa, to właśnie dlatego przygotowaliśmy 71 Trenerów Finansowych e-ProfitSystem do prowadzenia Matury Finansowej na trenie całego kraju. To właśnie z tych powodów rozpoczęliśmy ten bardzo ważny projekt od testowego szkolenia.

Do przeprowadzenie pierwszej w Polsce Matury Finansowej wybraliśmy V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Szkoła ta od wielu lat znajduje się na szczycie listy rankingowej szkół średnich w Polsce – także w rankingu UNESCO.

Lista absolwentów V LO budzi prawdziwy podziw. Ponieważ tradycja zobowiązuje, dlatego też w 22-osobowej grupie uczestników pierwszej w Polsce Matury Finansowej mieliśmy kilkoro laureatów olimpiad z ekonomii oraz przedsiębiorczości.

Do Krakowa jechaliśmy pełni obaw, czy młodzi ludzie poradzą z niełatwą przecież materią zagadnień finansowych. Wiemy z naszych szkoleń, jak duże trudności sprawia osobom dorosłym zrozumienie i opanowanie zagadnień związanych z Cash Flow, takich jak na przykład NPV, lub IRR.

Maturę rozpoczęliśmy 6 stycznia 2007 punktualnie o godzinie 14.00 dźwiękiem mosiężnego dzwonu – przypominającego dzwon otwierający sesję giełdową.

Później wydarzenia potoczyły się zgodnie z przygotowanym planem: 

 • Przyczyny kłopotów finansowych
 • Twoja droga do niezależności finansowej
 • Jak funkcjonują finanse?
 • 3 sposoby jak zostać milionerem
 • Management ryzyka ubezpieczeniowego
 • Odległe o lata świetlne – emerytura!

Nasze obawy okazały się całkowicie nieuzasadnione. Młodzi ludzie zaskoczyli nas swoja aktywnością, bystrością umysłu oraz tempem opanowywania nowych umiejętności.

Prawdziwym szokiem była łatwość z jaką posługiwali się zupełnie nowym przecież dla nich narzędziem – komputerem finansowym. Pierwszy dzień Matury Finansowej dobiegł końca zgodnie z planem o 21.00. Wracaliśmy do hotelu zmęczeni, ale też zachwyceni przebiegiem zajęć i jednocześnie podbudowani wspaniałą postawą krakowskiej młodzieży. Szczere gratulacje!

Drugiego dnia pracowaliśmy od godziny 9.00 do 17.00. Ciągle towarzyszyło nam zdziwienie: w niedzielny poranek, kiedy koledzy naszych maturzystów jeszcze smacznie odsypiali sobotnie imprezy, wszyscy uczestnicy Matury Finansowej stawili się punktualnie na zajęcia.

 Przez cały dzień kolejna dawka ćwiczeń oraz niestandardowej wiedzy finansowej:

 • Jak korzystać z karty kredytowej?
 • Jak zmienić kredyt w dźwignię finansową?
 • Renta kapitałowa jako element wartości finansowej
 • Biznes, zysk i stopy procentowe,
 • Wewnętrzna stopa zwrotu IRR
 • Jak wycenić biznes – obliczanie NPV
 • Podatki w instrumentach finansowych
 • Zarób 100 000 zł na swoje studia
 • Twoje decyzje po Maturze Finansowej.

Dzięki pomocy Roberta Łukawskiego,  profesjonalnego filmowca, robiliśmy nagrania całego kursu. Mamy wspaniały materiał instruktażowy, ułatwiający dobre przygotowanie trenerów do prowadzenia Matury Finansowej na terenie całego kraju.

To co się wydarzyło w Krakowie, stało się wzorcem do powielenia na setkach sal szkoleniowych, z tysiącami innych młodych ludzi. Cieszymy się, że w ewaluacji krakowskiego szkolenia koncepcja Matury Finansowej otrzymała wysoką ocenę młodzieży. Padały słowa podziękowania, słuchaliśmy zwierzeń o wykorzystaniu poznanych umiejętności do osiągania niezależności finansowej, o chęci dzielenia się z tymi, którzy tej wiedzy jeszcze nie znają.

Kiedy powiedzieliśmy o planach związanych z Narodowym Programem Edukacji Finansowej oraz szkoleniu pod nazwą Finanse Rodziny, kilku uczestników krakowskiej Matury Finansowej zapewniło, że będą zachęcać swoich rodziców do rozwijania kompetencji finansowych na naszych kursach.

Pierwsza Matura Finansowa została już następnego dnia doceniona przez setki mieszkańców Krakowa. Otóż 8 stycznia 2007 obaj z Andrzejem Fesnakiem na zaproszenie Studenckiego Koła Business Center Club w Krakowie, poprowadziliśmy 2-godzinny wykład na temat niezależności finansowej. Aula Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Tischnera pękała w szwach. Na forum około 350 słuchaczy miałem okazję poprosić na scenę i przedstawić grupę pierwszych w Polsce uczestników krakowskiej Matury Finansowej. Obserwowałem wzruszone ale i dumne twarze naszych maturzystów, którzy przyjmowali gromkie brawa uznania i podziwu krakowskiej społeczności akademickiej.

Matura Finansowa, rozdanie certyfikatów, KrakówJeżeli mówimy o uznaniu, to pragnę szczególnie podziękować p. Stanisławowi Pietrasowi, który pełniąc funkcję dyrektora V LO w Krakowie, z pełnym zrozumieniem i otwartością zareagował na naszą propozycję. Osobą, która podjęła się prowadzenia rozmów z dyrekcją krakowskiego liceum i bez której  niemożliwe byłoby zorganizowanie krakowskiej Matury Finansowej jest p. Ewa Zalewska-Paciorek. Ewa jest certyfikowanym Trenerem Finansowym e-ProfitSystem, ale też i mamą Adama – jednego z uczestników krakowskiego szkolenia. Serdecznie dziękuję!

Poznaliśmy w Krakowie wspaniałych ludzi. Przeżyliśmy z nimi dwa niezwykle owocne dni. Jesteśmy przekonani, że ich życie teraz potoczy się zupełnie inną drogą.

Ciekawi jesteśmy, w jaki sposób wykorzystają wiedzę zdobytą na Maturze Finansowej? Mam takie ciche marzenie, aby po latach napisać książkę o losach uczestników Matury Finansowej – losach, które wierzę, że będą zdecydowanie odmienne od losów kolegów z grupy rówieśników.

Wyobraźmy sobie, jak zmieni się obraz naszego kraju, kiedy tysiące młodych ludzi dzięki umiejętnościom zdobytym na Maturze Finansowej zaczną skutecznie realizować swoje cele finansowe? A my wraz z dr Andrzejem Fesnakiem będziemy mieć w tym swój mały udział…

Franciszek Staniszewski

Źródło: tygodnik CashFlow&You nr 02/2007

One thought on “Pierwsi w Polsce Absolwenci Matury Finansowej

 1. Dzień dobry. Słowem wstępu chciałabym wyrazić swoją pozytywną opinię o tym blogu, przyznaje, że miło czyta się zamieszczane tu teksty. Niewielka liczba ludzi piszących w podobnym temacie potrafi pisać językiem, który może przyciągnąć mnie do przeczytania i skomentowania artykułu. „Pierwsi w Polsce Absolwenci Matury Finansowej | Akademia Doradcy” – ten napis już wzbogacił listę moich zakładek :). Jestem pewna, że jeszcze niejednokrotnie odwiedzę tą stronę. Tak się składa, że planuję postawić własnego bloga i kolekcjonuję wszystkie wskazówki, które mogą mi to ułatwić. Czarna magia dla mnie to część techniczna i optymalizacja bloga, która ma pomóc w tym, żeby mój blog cieszył się popularnością.

  Pozdrowienia – Judyta Grabowska

  P.S. Naprawdę fajny design bloga.

Comments are closed.